Varázslatos romok a magyar erdőben - galéria

2016-08-07 11:21:00 Márton Zs

hírkép

Miért utazik ember hosszú órákon át öreg, kopott kövekért, düledező épületekért? Egy pálos kolostor romjai közt érdemes meditálni, és persze fényképezni. Megtettük.



Az biztos, hogy nem elsősorban a látvány miatt, mert mennyivel szebb mondjuk a hibátlanul helyreállított és folyamatosan karbantartott Mátyás temlom, mint egy, szinte csak “nyomokban” látható, inkább már csak a képzeletre építő régi kolostor.

Talán éppen ezért, a fantázia fontossága miatt érdemes mégis ellátogatni a “kőkúti” Szent Mária-Magdolnáról elnevezett pálos kolostor romjahoz. Ahogy az ember ücsörög a már csak térdig érő, ódon falak maradványain, szinte hallja az öt-hatszáz éve ott élt szerzetes csoszogását, a hosszú szentély visszhangját, érzi a kápolna jellegzetes illatát, látja a rózsaablakon beszűrődő napsugarat. Persze, szigorúan csak addig, amíg lovaskocsin megérkezik a következő turistacsoport…

De van remény a néhány perces zavartalan meditálásra, hiszen a salföldi (kőkúti) pálos kolostort - nagyon bölcsen - egy kis erdő közepére dugták el, vagy nyolcszáz éve az építői. Ha nem a könnyebbik megoldást választjuk, és nem ülünk fel a faluban a helyiek lovaskocsijára, akkor tényleg keresni kell a romokat. A temetőnél leparkolhat az ember, ha nem terepjáróval érkezett, és nekivághat a nagyjából húsz perces sétának. Akik nem ismerik a turistajelzéseket, azok használhatják a mobiljuk GPS-ét is, de csak egy darabig. Körülbelül az út felénél szörnyű dolog történik: megszűnik a vétel, és hirtelen elszakadunk a külvilágtól. De a dolog ekkortól válik igazán izgalmassá, azt hisszük, sosem érünk oda, aztán végül mégis, hiszen csak a jól letaposott, agyagos utat kell követni.

Méltó jutalmat kap a kitartó vándor: egy, a XIII. században épült, majd kétszáz évvel később átépített templom és kolostor romjait. Bár jó dolog a kövek tövében fantáziálni, mégsem bíztak mindent a képzeletünkre a restaurátorok. Sok falrészletet, ablakot, kaput helyreállítottak, de a hálóteremnek, a borospincének vagy élelmiszerkamrának már csak a nyomai láthatók.

Salföld a Balaton északi partján, Révfülöp és Szigliget között fekszik. A félnapos kirándulásra érdemes ivóvizet (nincs büfé) és fényképezőgépet vinni, és ajánlatos nem eső után indulni, túracipőt húzni.

Nézze meg képgalériánkat!