Újranősült Gio, a tigris

2019-02-20 11:22:00 Kail

hírkép

A világ egyik legritkább ragadozója 2014-ben érkezett Rotterdamból a Nyíregyházi Állatparkba az Európai Fajmegőrzési program keretében. A ritka nagymacska a park egyik büszkesége, hiszen érkeztével már 4 tigrisalfajt - szibériai, fehér bengáli, maláj és szumátrai tigris - mutat be a Sóstó Zoo.



A szumátrai tigris fajkoordinátora 2015-ben már kihelyezett a kiváló genetikai adottságokkal rendelkező hímhez egy holland tényésznőstényt, ám nászuk nem hozta meg a várva várt utódokat, így most a program egy újabb nőstényt javasolt a fajmegőrzés szempontjából rendkívül értékes hímhez - írja a Friss Média.

Zoja, az új nőstényállat Varsóban született, ám ez idáig Franciaországban élt, viszont pár hete a Nyíregyházi Állatpark lakója. A karanténidőszak után ismerkedett meg párjával, amit gondozói lélegzet visszafojtva figyeltek, hiszen olykor előfordul agresszió is az állatok összeszoktatása alatt.

Az országban csak a Nyíregyházi Állatparkban látható állatok első találkozása problémamentesen zajlott és Zojának kitartó udvarlója akadt a 8 éves Gio személyében. A tenyészpárra nagy feladat vár, hiszen alfaját közvetlenül veszélyezteti a kihalás.

A macskafélék családjának jól ismert ragadozói közül a tigris a legnagyobb és legerősebb. Egyike azoknak a veszélyeztetett állatfajoknak, melyeket az ember csaknem a teljes kipusztulás szélére sodort. Kilenc alfaja közül három (bali, kaszpi és jávai) mára teljesen kipusztult és a többit (szibériai, bengáli, indiai, dél-kínai, maláj és szumátrai) is veszélyeztetetté nyilvánították a szakemberek.


A szumátrai tigris (Panthera tigris sumatrae) a mai legkisebb és legdélebbre élő tigrisalfaj. Vadon élő egyedei kizárólag az Indonéziához tartozó Szumátra szigetének alacsonyan fekvő területein és hegyi erdőségeiben fordulnak elő. Magányosan vadásznak, zsákmányuk főként a közepes termetű növényevők közül kerül ki.

Az állatok a természetes élőhelyeik elpusztítása és az orvvadászat miatt kerültek a súlyosan veszélyeztetett fajok közé.

Míg az 1970-es években a szabadon élő egyedek számát 1000 körülire tették, 1996-ban a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) nagyjából 250-esre becsülte a szumátrai tigrispopulációt, ezért a kihalástól közvetlenül veszélyeztetett kategóriába sorolta az alfajt.

Jelenleg mindössze 400 példány él szabadon, míg a világ állatkertjeiben körülbelül 300, közülük kettő a Nyíregyházi Állatparkban.