Új vulkanológiai tanösvény a Káli-medencében

2019-12-17 16:25:00 Kail

hírkép

Lezárult a földtani örökséget bemutató hároméves mintegy 275 ezer eurós (90 millió forint) turisztikai fejlesztéssorozat, melynek részeként megújult a Hegyestű geológiai bemutatóhely is.



A magyarországi fejlesztés egy több országra kiterjedő, 14 európai szervezet részvételével 2017. január óta zajló projekt része volt, amely összesen 1,7 millió euróba (390 millió forint) került.

Az európai partnerszervezetek közös stratégiát dolgoztak ki a turizmusból fakadó környezeti terhek kezelésére valamint közös marketingstratégiát alkottak. Magyarországon a program részeként felújították a Badacsonyon és a Szent György-hegyen található tanösvényeket és kiépült egy új vulkanológiai tanösvény a Káli-medencében, amely Hegyestűt és a Kopasz-hegyet köti össze.

A közös dunai geotúra kialakítása során a régiók közötti együttműködés erősítése volt a cél. A projekt vezető partnere a szlovén Idrija UNESCO Globális Geopark volt, részt vett benne az Unesco Globális geoparkok közül az osztrák Stájer Eisenwurzen, a horvát Papuk, az osztrák-szlovén Karawanken-Karavanke, a Cseh Paradicsom és a román Hátszeg Geopark, a szerb Djerdap Nemzeti Park, a Bakony és a Balaton Térségi turisztikai nonprofit Kft, a szlovákiai Eperjesi Egyetem és a Szlovén Köztársaság Természetvédelmi Szervezete. Stratégiai partnerként a portugál Naturtejo és a finn Rokua UNESCO Globális Geopark valamint az Európai és Globális Geopark Hálózat működött együtt.