Mi mennénk, de ők nem engednek

2020-05-05 11:55:00 Kail

hírkép

Az új koronavírus csak azokat a helyeket kerüli el, ahol az izolációt a természet biztosítja: hegyekkel, tengerekkel, óceánokkal.



Egyelőre a legtöbb európai országban még érvényesek a kijárási korlátozások, de egyre többen várják a pillanatot, hogy újra repülőre ülhessenek és egzotikus helyen töltődhessenek fel a karantén után. Vírus nélkül. Ami csak a világ olyan helyszínein volna lehetséges, ahol a természeti adottságok miatt tökéletes az elszigetelődés. Ezek többnyire csendes-óceáni szigetek, melyekről  egyáltalán nem jelentettek fertőzötteket - ellenben a turizmusból élnek és most a biztonsági intézkedések következményei súlyosan érintik a gazdaságukat.

Nauru, Tuvalu, Pitcairn, Tokelau és Niue a hivatalos adatok szerint koronavírus-mentes övezetek - köszönhetően a Csendes-óceánnak, ami megoldotta a tökéletes elszigeteltséget. Ezek egyben a világ legkevésbé lakott szigetei közé is tartoznak, csakúgy mint Amerikai Szamoa, Vanuato, Mikronézia és a Salamon-szigetek, melyek szintén mentesek a vírustól. A helyi vezetők szigorú intézkedésekkel próbálják elérni, hogy ez így is maradjon: a legtöbb helyen megtiltották a turistáknak a belépést.

Azon szerencsések, akik most Hawaii-on tölthetik a karantént, teljesen új arcát ismerhetik meg a szigeteknek: a korábbi, napi 30.000 turista helyett most csak pár százan érkeznek, ők is helyi lakosok, akiknek engedélyezett a beutazás. Mindazonáltal a helyiek, akik  nagyrészta turizmusból élnek, most a megélhetés miatt aggódhatnak: 225.000-en lettek munkanélküliek, ez a dolgozó lakosság egyharmadát jelenti a szigetcsoporton.

Az öreg kontinensen is vannak vírusmentes övezetek: Európában a hűvösebb éghajlatú Alan-szigetek, Svalbard és a Jan Mayen-szigetek Finnország és Norvégia partjainál. Afrikában a Szent Ilona-sziget, a Comore-szigetek és Lesotho lakossága szintén megúszták eddig a fertőzéseket.