Lesotho, Afrika égi királysága
2023-10-01 00:00:00 Farmosi Nóra
Afrika talán a világon az utolsó olyan kontinens, ahol igazából lehet utazni, hiszen itt még valóban vannak vadregényes helyek, úttalan utak, lehet nagyokat túrázni. Ezen a kontinensen még igazi meglepetések érhetnek minket: a civilizációt a telefonnal megtalálhatjuk, de térerőt is kell vadászni, ez pedig izgalmasabbnál izgalmasabb kalandokba sodorja az utazót. Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró ezúttal Lesothóba kalauzolta el az Inforádió hallgatóit.
Lesotho 30.355 négyzetkilométer területű ország , 909 km hosszú szárazföldi határral. A legnagyobb települése a főváros, Maseru, a maga 436 ezer lakosával. A teljes lakosság nagyjából 2 millió fő. A hegyi királyságot minden oldalról a Dél-Afrikai Köztársaság veszi körül, úgyhogy tengerpartja sincs. A legtöbb turista is Dél-Afrikából érkezik ide. Az ország legmagasabb pontja Thabana Ntlenyana, de az ország teljes egésze is 1000 méter felett fekszik. Legfontosabb folyója az Orange (Senqu), ami a hegyek között ered, és a Tugela folyóval együtt Dél-Afrika egyik legnagyobb vízhozamú folyója. Innen kapta Lesotho a Dél-Afrika szivacsa elnevezést, de gyakran emlegetik Afrika Svájcaként is, ami a turisztikai szakértő szerint egyáltalán nem állja meg a helyét, mivel szinte semmi hasonlóság nincs a két ország között.
Amikor mégérkezünk Suni Passból Lesothóba, az első településen már szívesen fogadják a turistákat a helyi pásztorok, akik a házakat kívülről tehéntrágyával vakolják, amit tüzelésre is használnak. Sokan viselnek sapkát, amit juhszőrből készítenek. Az emberek itt szarvasmarhákat, juhokat tartanak, dolgoznak a földeken, a vidéki településeken gazdálkodás folyik. Van bányászat és minimális ruhaipar, de már itt is megjelentek a kínai termékek. Híres a lesothói gyémánt, aminek bányászata nagyrészt egy magáncég tulajdonában van.
Frissvizű patakokból isszák a vizet a falvakban, ahol sok helyen még elektromosság sincs. A városokban ezzel szemben természetesen van infrastruktúra, lehet használni az elektromos eszközöket is.Május és szeptember között van tél, néha havazik és nem ritkák a mínuszok sem. Nagy a szél, ami miatt a hőmérséklet is kevesebbnek tűnik.
Lesotho az ornitológusok paradicsoma is, hiszen rengeteg madárfaj él a kis ország területén.Számos madárles túrán lehet részt venni. Itt van a világ legmagasabb whisky palackja, ami azért mulatságos, mert egyébként az alkoholhoz csak korlátozottan lehet hozzáférni.
Aki túrázni szeretne, az mindenképpen fogadjon kísérőt, mert könnyű eltévedni a jelzések híján. Vannak olyan falvak, ahová még a terepjáró sem megy fel, ide lóháton lehet feljutni. A helyi repülőtér
Az ország hosszú ideig angol gyarmat volt, 1966-ban nyerte el a függetlenségét. A sotho nyelv a hivatalos nyelv, de az angollal is el lehet boldogulni. A városok még az angol uralom jeleit mutatják.
Sok marhahúst, kukoricát és babot fogyasztanak, az ételek frissek, jók, nem kell tartani a rosszullétektől. Szúnyog is kevés van, amiatt kevesebb a betegség is.
A Drakensberg-hegység lesothói része a turisták egyik fő célpontja, gyönyörű természeti adottságokkal. A fennsíkon pedig a vízesések rendkívül látványosak. Butha-Buthe környékén is gyönyörű fotókat lehet készíteni, minden üde zöld, madarak sokasága népesíti be a környéket.
A főváros modern hely, vannak jobb hotelek is, itt találkozhatunk autókkal és motorokkal is. A fővárosban az utóbbi időben 6 új hotel is épült, így van miből választani.