A Towertől a Buckingham-palotáig

2024-10-06 00:00:00 Farmosi Nóra

hírkép

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró ezúttal Londonba kalauzolta el az Inforádió hallgatóit.

 



Dr. Kiss Róbert Richard jól ismeri az Egyesült Királyság fővárosát, hiszen számtalan alkalommal járt már Londonban. Ezúttal feleségével járták körbe a metropoliszt, a többi között a Buckingham-palotát, a St. James Parkot, a Piccadilly Színházat, a híres londoni szállodákat, mint a Ritz és a Savoy is felkeresték, na és persze a kihagyhatatlan British Múzeumot is meglátogatták. Először a kilencvenes évek elején, egy film forgatása miatt járt Londonban, majd a kilencvenes évek végén, édesapjával is felkereste a brit fővárost, akinek nagy élmény volt felfedezni a szigetország kultúráját. Egy igazi londoni úriemberrel is kezet fogott akkor, aki egy, a Buckingham-palota előtt szolgálatot teljesítő rendőr volt. A szép emléket egy fotón is megörökítették. Ezt követően is többször járt Londonban, így elmondhatja, hogy végigkövette a város fejlődését, a felhőkarcolók megjelenését, a városkép átalakulását.

 

A turisztikai szakújságíró mindenkinek ajánlja, hogy keresse fel Londont, hiszen ez egy olyan város, amit muszáj látnia annak, aki kíváncsi az európai kultúrára, európai fővárosokra. Ez a fapados járatok megjelenésével szinte mindenkinek elérhetővé vált, pár tízezer forintból ugyanis már vehetünk repülőjegyet Londonba. Arra figyelni kell, hogy legyen érvényes útlevelünk, mivel oda a személyi nem elég. A szállások között is lehet mindenki pénztárcájához találni megfelelő opciót, a boltokban az árak viszont rendkívül borsosak, így ezzel érdeme számolni utazás előtt. Vannak persze ingyenes programok is, mint például a British Múzeum, ahová csak regisztrálni kell, a belépés ingyenes.

Nagy élmény a taxizás is, amit egyszer mindenképpen érdemes kipróbálni. Dr. Kiss Róbert Richard elmondta, hogy szigorú követelményeknek kell eleget tennie annak, aki Londonban taxizni akar, így biztos, hogy nem esünk csalás áldozatává. A piros telefonfülkék mellett a híres, londoni taxik és az emeletes buszok is a város szimbólumai, így akár egy szelfi erejéig is érdemes mellettük megállni, ha nem is utazunk velük. Az időjárás persze szintén védjegye a városnak, amire esernyővel érdemes készülni.

"Természetesen most is szemerkélt az eső. Többször voltam Londonban ezt megelőzően, és mindig megáztunk egy picikét. A Napot nem tudom, hogy az ott eltöltött idő alatt hányszor láttam" - mondta a turisztikai szakújságíró.

Feleségével felkeresték a híres Ritz szállodát is, aminek a történetét is megosztotta a hallgatókkal. César Ritz, az első nagy szállodás a királyok szállodása, a szállodások királya volt akinek a neve az angol köznyelvben is megjelent: a „ritzy" szó a luxust, az eleganciát és a fényűzést jelenti. A walesi herceg, a későbbi VII. Eduárd brit király például azt mondta róla: "ahová Ritz megy, oda megyek én is." Ritz alapelve volt, hogy a vendégnek mindig igaza van, s így még a legképtelenebb kívánságokra sem mondott nemet, legfeljebb idővel megmagyarázta, miért nem teljesíthette őket.

Ritz a korban szokatlan módon rendkívül fontosnak tartotta a higiéniát, személyesen felügyelte a takarítást, ő vezette be, hogy szállodáiban minden textilnek - bútorhuzatnak, függönynek - moshatónak kellett lennie. A tányérmosogatóból lett szállodás vendégeihez illően elegáns jelenség volt: naponta négyszer öltözött át, gomblyukában mindig friss virágot viselt, bajuszát magyar pomádéval illatosította, és minden vendége nevére emlékezett. Ritz 1889-ben elvállalta a londoni Savoy vezetését, s olyan hellyé tette, ahol érdemes élni. A méregdrága pezsgő és bor és Johann Strauss zenekara annyira vonzotta a nagyérdeműt, hogy az angol gentlemanek olykor klubjuk helyett is itt vacsoráztak.

Természetesen nem maradhatott ki a Tower sem, aminek a története Hódító Vilmossal kezdődött, 1078-ban. Az erődítmény közepén álló torony nevét azokról a világos színű kövekről kapta, melyeket az uralkodó Franciaországból hozatott az építkezésre. A XII. században Oroszlánszívű Richárd folytatta a Tower bővítését, fallal és vizesárokkal vette körül a Fehér Tornyot. Az őt követő uralkodók is folytatták az erődítési munkálatokat.

A British Múzeumba is eljutottak, ahová nincs belépő, így mindenki szabadon látogathatja egy regisztráció után. Itt magyarokkal is találkoztak. A múzeumban a többi között a híres Rosette-i kő történetét is megismerhetjuk, aminek segítségével egykor a hieroglifákat megfejtették.

"Nagyon komoly műgonddal, rendkívül tudományos alapon összeraktak egy káprázatos kiállítás sort, ahol tényleg az egyiptomi, a görög, a római, a kínai, az indiai kultúráról is nagyon sokat megtudhatunk és felbecsülhetetlen értékű műkincseket nézhetünk meg. Sokszor megújul a kiállítás. Például újítás az is, hogy a külső neoklasszicista épületek közepén, belül csináltak egy ilyen kis kerengő részt, amit befedtek és ott éttermek sorakoznak. Tehát akár arra is jó, hogy egy finomat együnk két tárlat között" - mondta a turisztikai szakújságíró.

Hamarosan folytatjuk a beszámolót, a Buckingham-palotával, a St. James Parkkal, London kulturális sokszínűségével és a gasztronómiával.