A Westminster-apátságtól a St. James Parkig

2024-10-14 00:00:00 Farmosi Nóra

hírkép

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró ezúttal Londonba kalauzolta el az Inforádió hallgatóit.



A turisztikai szakújságíró ezúttal feleségével járta be London városát, köztük a megannyi múzeumot, ami remek program lehet akár egy teljes napra is. A Természettudományi Múzeumba már megérkezni is kalandos volt Dr. Kiss Róbert Richard szerint.

Amikor kiszálltunk a metróból és elkezdtünk sétálni a múzeum felé, akkor már látszott, hogy ez egy különleges helyszín, hiszen pálmafák vezettek a múzeumig - mondta az Inforádió adásában. A Természettudományi Múzeumba vezető egzotikus pálmasétány után bent több száz csodálatos kiállítást láthatunk a Föld élővilágáról, na de maga az épület is lelégzetelállító, nem csoda, hogy London egyik legszebbjének tartják. A legfontosabb tárlatok közé tartozik a dinoszauruszokat bemutató részleg és a kék bálna csontváz, a különböző előadásokat pedig a Darwin Center csúcstechnológiájú Attenborough Stúdiójában tartják, ahol alkalmanként híres tudósokkal is találkozhat a közönség.


Aki szereti a múzeumokat, annak a szakértő szerint mindenképpen érdemes felkeresnie a korábbi beszámolóban említett British Múzeumot, valamit a Tate Modern és a Tate Britain kiállításait is. A Tate Modern a modern és kortárs művészeti kiállításokra összpontosít, olyan művészek alkotásaival, mint Salvador Dalí és Picasso, míg a Tate Britain inkább a 16. századtól napjainkig tartó brit művészetre koncentrál.


Vannak olyan ikonikus helyszínek, amiket minden Londonba látogatónak látnia kell, hiszen azok az Egyesült Királyság történelmének bástyái - mondta a turisztikai szakújságíró. Ő és felesége ellátogattak a híres Westminster-apátságba is, ami az angol uralkodók koronázási és temetkezési helye. Helyén eredetileg egy 750 körül alapított bencés apátság preromán stílusú kolostortemploma állt. A templomot már akkor Westminsternek nevezték arról a városrészről, ahol áll. A Westminster-apátságot Hitvalló Edward, az egyik utolsó angolszász király építtette 1045 és 1065 között. Szenttéavatása után (1161) itt temették el. A koronázási szertartás az elmúlt 1000 évben szinte semmit sem változott. A ceremóniát, amely során az uralkodó esküt tesz a törvény és az egyház tiszteletben tartására, Canterbury érseke vezényli le. A koronázások mellett királyi esküvők egész sora kapott már itt helyet. 2011-ben itt fogadott egymásnak örök hűséget Vilmos herceg és Kate Middleton. A történelem során, 1100-ban ebben a templomban vette feleségül I. Henry Matilda skóciai hercegnőt, 1947-ben pedig II. Erzsébet királynő ment hozzá Fülöp herceghez e falak között.

Ha egész Londont szeretnénk látni, a legjobb, ha felülünk a London Eyera, innen ugyanis teljes panorámában láthatjuk az épületeket. Romantikus randira sem utolsó az óriáskerék, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a megnyitása óta több, mint 5.000 lánykérés történt, ezzel London egyik legkedveltebb eljegyzési helyszínévé vált. Ha pedig egy másik szemszögből szeretnénk felfedezni Londont, felszállhatunk egy városnéző hajóra, ami a Temzén viszi körbe a turistákat, a vízről bemutatva a nevezetességeket.


London 3000 parkja közül az egyik legnépszerűbb a St. James Park, ahol mókusokat és pelikánokat is simogathatunk. Utóbbiak nem eltévedtek, hanem otthon vannak a parkban. Jelenleg hatan laknak a St. James Parkban, név szerint a régi lakosok Isla, Tiffany and Gargi, valamint a három újonc Sun, Moon and Star, akik 2019. májusában érkeztek a prágai állatkertből. Saját királyi parkőrük is van, aki minden nap tengeri halakkal eteti őket. A parkban és a tóban a pelikánok mellett rengeteg egyéb madárfaj is megfigyelhető, többek között vörösbegy, feketerigó, ökörszem, nagy foltos harkály és tünde bagoly is. Persze a vízen is többen osztoznak, közéjük tartoznak a különböző réce és vöcsök fajok, hattyúk, ludak és kacsák is. A Buckingham Palota szomszédságában fekvő park fontos szerepet tölt be az élővilág megőrzésében, madárrezervátumként és megfigyelő központként is működik.