2009-12-16 00:00:00 debreczeni.l
Az ország egyik legszebb természetvédelmi tanösvénye mentén boroszlánokat figyelhetnek meg a kirándulók. A Magas-bakony vidékének forrásai az év minde napján enyhülést nyújtanak a Királyok Régiójának őserdeiben túrázóknak
A Dunántúli- középhegység egy jellegzetes, bükkösökkel borított tájegységét sikerült, több mint 10 évi egyeztetés után, 1991- ben védetté nyilvánítani. A természetvédelmi oltalmat a terület viszonylagos érintetlensége, a 8754 hektáros kiterjedésének 84%-át borító erdők szinte teljes mértékű eredetisége is indokolta.
Végtelenül békések a magyar őserdő boroszlánjai.
A bükkösök télen is zöld cserjéje az atlantikus babéroroszlán. Erről nevezték el az 1994- ben elkészült Boroszlán- tanösvényt, amely a Gerence- völgyből indul és az Odvaskő érintésével kígyózik fel a Kőris- hegy alá, a Rézbükki útig, hogy onnan visszakanyarodva 8 megállóhelyen, magyarázó táblák segítségével bemutassa a Magas- Bakony jellegzetes növény- és állatvilágát, geológiai sajátosságait.
Az erdészet udvarában, a volt apátsági magtárban alakította ki az FM Veszprémi Erdőfelügyelősége és a Nemzeti Park Igazgatóság a Bakonyi Erdők Háza erdészeti és természetvédelmi bemutatóhelyet, amely emléket állít a hajdan híres bakonybéli faszerszámkészítő háziiparnak is.
A közép-dunántúli Piros Túra bakonyi szakasza keresztül halad a tájvédelmi körzeten és a természeti értékeken kívül lehetőséget biztosít a túrázóknak a táj életének, értékeinek megismerésére.