Szemét dolgokból művészet a világ tetején

2012-11-25 11:05:00 szorenyi.p

hírkép

Bemutatták a világ legmagasabb hegycsúcsáról, a Mount Everestről lehozott nyolctonnányi hulladék egy részéből faragott műalkotásokat Katmanduban. Összesen 75 készült. Nepáli serpák tucatjai állatokkal együt hordták le a csúcsról a hobbimászók által elszórt szemetet.



Nepáli művészek egy csoportja régi kötelek, kiselejtezett oxigénpalackok, törött sátrak, sörös dobozok, üvegek és egy helikopter maradványainak felhasználásával készítette el azt a 75 alkotást, amelyek célja, hogy felhívják a figyelmet a Csomolungma lejtőit csúfító szemétre. A Mount Everest részleges megtisztításához összesen 65 hordárra, 75 jakra és két tavaszi expedícióra volt szükség.

Az Everest 8848 Art Project elnevezésű kezdeményezés keretében született alkotásokat Katmanduban állították ki, majd Pokharában, Nyugat-Nepál turisztikailag jelentős városában is bemutatják. "Úgy gondoltuk, hogy ez a projekt segít népszerűsíteni a részt vevő művészeket és egyszersmind hozzájárul az Everest megtisztítására irányuló törekvésekhez is" - húzta alá a projekt szervezője, Kripa Rana Shahi.

Tizenöt nepáli művész egy hónapon keresztül készült a tárlatra. Az alkotók egyike üdítős dobozok fehér alumínium darabjaiból készített érméket, amelyek a hegymászók bátorságát jelképezik, míg a magaslaton hátrahagyott sátrak fekete karóiból szélcsengőt fabrikált - adta hírül a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása

Az alkotások egyikéhez annak a helikopternek a maradványait használták fel, amely 1974-ben zuhant le, amikor élelmet szállított néhány olasz mászónak. A jármű darabjai Ganésa hindu isten szobraként születtek újjá.

A kiállított tárgyak ára 12 és 150 ezer font (4200 forint és 52 millió forint) között mozog és sokat közülük már el is adtak.

A Himalája-hegység részét képező Csomolungma csúcsán húzódik Kína és Nepál közötti határ. A Mount Everest fő "mászószezonja" márciusban kezdődik és májusban ér véget. Az elmúlt évtizedekben hozzávetőleg négyezer embernek sikerült meghódítania a 8848 méteres magaslatot, amelyre elsőként Sir Edmund Hillary és Tenzing Norgay kapaszkodott fel 1953-ban.

"Az Everesten lévő szemét híre egyre inkább besározza hazánk imázsát" - mondta a hegycsúcs meghódítóit tömörítő Everest Summiteers Association elnöke, hozzátéve, hogy egy közelmúltban felvetett javaslat szerint a szemetelésen kapott csúcsratörőket öt évre el kellene tiltani a mászástól.