Exkluzív fotók - magyar lóshow Kínában

2013-05-04 07:01:00 szorenyi.p

hírkép

Magyar lovasok, lovak, zenészek mutatkoztak be több napon át, és Kassai Lajos világbajnok íjász személyében a magyar hagyományos lovas íjászat is képviseltette magát a Pekingi Nemzetközi Lovaspólóklub megnyitóján, a május elsejei ünnephez kötődő szabadnapokon.



A kínai főváros külső kerületi helyszínén egy csaknem két Puskás-stadionnyi területen kialakított lovaspólóparkban két pálya és egy hatalmas fedeles lovarda kapott helyet. A 850 millió jüanos, vagyis több mint 31 milliárd forintos beruházásnak a tervek szerint része lesz még a pálya körül kialakítandó szálloda és apartmanházsor a klubtagok és vendégek számára.

A rendezvénysorozat minden estéjén közel ezer ember élvezte a magyar és a belső-mongol lovasok bemutatóját. A közönség itt nagyrészt a lovak, a lovas sport iránt érdeklődőkből és potenciális üzleti befektetőkből állt, akik az ország minden részéből érkeztek. Napközben nyitott volt a pálya, látogatók ezrei érkeztek a színes, Pekingben ritkaságszámba menő programokra.

Az esti előadás meghatározó részét a magyarok adták. A Sasvári Sándor színművész által rendezett műsor a magyar hagyományos lovaséletet, a hortobágyi csikósok világát, a lovas íjászatot és lóidomítást mutatta be, de mellettük teret kapott a modern díjlovaglás és ugrósport is. A lovasokat a Farkas család zenekara kísérte.

Kassai Lajos íjász világbajnok, aki a nyolcvanas években rekonstruálta a honfoglalás kori magyar íjat, s a kilencvenes évek elejétől terjeszti az új sportágat, tudásával Pekingben is nagy sikert aratott. Kassai öt világrekordot állított fel, s eddig ő az egyetlen ember a világon, aki képes volt váltott lovakon megállás nélkül 24 órán keresztül lovas íjászatot végrehajtani.

A bemutató látványelemeit és az idomítást Boros Sándor kaszkadőr tervezte meg és tanította be. Ő jelenleg az Egyesült Arab Emirátusokban él és dolgozik kaszkadőrként, illetve lovasoktatóként.

Kárteszi Ágnes, a pekingi magyar nagykövetség mezőgazdasági szakdiplomatája, aki valamennyi fellépésen jelen volt és a helyszínen kialakított magyar kiállítóhelyen az egyik házigazdaként fogadta az érdeklődőket, úgy vélte, a legnépszerűbbek a tatárszentgyörgyi Mészáros-testvérek voltak. Ők az ország és a világ legfiatalabb fogathajtói és lovasai, számos rekord tulajdonosai. Közülük a legfiatalabb 2006-ban, a legidősebb 1995-ben született. "Korukra tekintettel" pónikon mutatták be a népi lovas kultúrát.

A diplomata kiemelte, hogy igen fontos szerep jutott a női lovasoknak is, akik egyszer kínai szerepük szerint a Tang dinasztia korhű ruháiban, máskor magyaros jelmezben mutatták be díjlovas tudásukat.

A magyar külképviselet kiállítóhelyén a magyar lótenyésztést mutatták be, valamint magyar borokat és pálinkát kóstolhattak és vásárolhattak a látogatók. Kárteszi Ágnes szerint a többnapos kiállítás során megközelítőleg tízezer látogató járt kint, döntő többségük a magyar pavilont is felkereste.

A "lovasműsor-szolgáltatási célú" kínai-magyar összefogás ötlete Liu Ja-szung belső-mongóliai kínai üzletember és Stojcsics József magyar vállalkozó fejében született meg, s a debütálást már tavaly őszre tervezték az észak-kínai Belső-Mongóliában, egy a székváros, Hohhot melletti településen, Vucsuanban. A vállalkozásában több lábon álló Liunak itt van egy tehenészete, s itt "szállásolta el" a már megvásárolt 27 magyar lovat is. A tavalyi bemutatkozást azonban állítólag a pártkongresszussal egyező időpontja miatt elhalasztották, de a lovas színház, az oktatóképzés és megannyi kapcsolódó terv még mindig napirenden van.