Drónokat vet be az easyJet

2014-05-08 12:09:00 superadmin

hírkép

Drónok a kereskedelmi repülésben, papírmentes adminisztráció, 3D-s kiterjesztett valóság projekt - az easyJet légitársaság bázisán, a Luton repterén mutatták be a forradalmi újításokat, melyeken az easyJet 237 mérnöke dolgozott az elmúlt időszakban.



Az új, innovatív technológiákat a légitársaság a 220 darab Airbus A319 és A320 repülőgépből álló flottájának hatékonyabb üzemeltetése érdekében vezeti be, megőrizvén ezzel az iparág vezető pozícióját a pontosság és biztonság tekintetében, ezzel egy időben csökkentve a késések idejét és számát.

Drónok a megfigyelésben

A bristoli egyetem repüléstani és robotmechanikai tanszékével együttműködve a légitársaság távirányítású repülőgépeket, drónokat vet be jövő évtől az Airbus gépek megfigyelése érdekében, amelyek a megfigyelés során bármilyen karbantartási munkát igénylő hiba esetén azonnal jelentést küldenek a mérnököknek. „Jelenleg több mint egy napig tart repülőgépek ellenőrzése, az új technológia segítségével ezek a munkálatok pár órára csökkenthetőek” – mondta el Ian Davies, az easyJet vezető mérnöke.

Kiterjesztett valóság a gépeken

A drónok mellett a Vuzix 3D-s augmentedreality technológiáját is teszteli az easyJet, amely a bázispontokon tartózkodó mérnökcsoportnak élőben közvetíti, mit lát a pilóta a repülés közben. A virtuális valóság technológia segítségével a felmerülő problémák még gyorsabb és hatékonyabb megoldása valósítható meg. A világon legnagyobb felbontással rendelkező, háromdimenziós képet készítő, lézeres átvizsgálás is végző szemüveg használata különösen fontos lehet majd a hosszabb repülések során.

Papírmentes irányítás

Csak üzemanyag tekintetében repülőgépenként fél millió dollárt takaríthat meg évente az easyJet a fedélzeten fellelhető, hozzávetőlegesen 25 kilógrammnyi papír, nyomtatvány és kézikönyv digitalizálásával, amely két részben megy végbe. A hónap végéig tableteket helyez el a társaság a pilótafülkékben az alkalmazásban álló 2500 pilóta munkájának megsegítésére, második körben pedig olyan „e-nyomtatványokat” alkalmaznak, amelyek a kitöltés után azonnal lementenek minden adatot a központi adatbázisba, felgyorsítva ezzel a műveleteket és megkönnyítve az információk gyors elérését.

Menet közben is képben

Valós idejű adatokat küld a Flightwatching rendszer repülés közben az easyJet mérnökeinek, akik már landolás előtt felkészülhetnek a gépek javítására. A jelentések alapján a földi kollégák nyomon tudják követni az esetleges eltéréséket, melyek alapján kimutatható, mikor lesz szükséges például egy alkatrész cseréje.

CarolynMcCall, az easyJet vezérigazgatója a következőket mondta a fejlesztéseket illetően: „Ezen új technológiák előnye háromszoros: felszabadítja a mérnökeinket, így több szakmai tudást igénylő feladatot tudnak elvállalni; alacsonyan tartja a költségeinket, amelyért cserébe alacsonyak maradnak az áraink és minimalizálhatjuk a késéseket, biztosítván a pontossági mutatók terén szerzett vezető pozíciónkat, valamint még több élménnyel gazdagíthatjuk az utasainkat.”