Soha nem volt még ilyen tavaszunk

2014-06-03 18:12:00 szorenyi.p

hírkép

A tavaszi középhőmérséklet több mint másfél fokkal meghaladta az átlagos értéket, ezzel az Országos Meteorológiai Szolgálat 1901-től rögzített adatbázisában a tíz legmelegebb tavasz közé került az idei - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője. A csapadékos május ellenére volt, ahol a tavaszi csapadék a szokásosnak a felét sem érte el. A nyár első hónapjában némileg melegebb és szárazabb időre lehet számítani, mint egy átlagos júniusban.



Lakatos Mónika tájékoztatása szerint a tavaszi középhőmérséklet 12,2 Celsius-fok volt, ez az átlagosnál 1,6 fokkal volt melegebb.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai alapján az enyhe tél után márciusban is folytatódott a megszokottnál melegebb idő. A szokásosnál 3,5 Celsius-fokkal melegebb volt abban a hónapban, több napi melegrekord is megdőlt.

Márciusban a legalacsonyabb hőmérsékletet 11-én Zabaron mérték, ahol mínusz 8,5 fok volt. A legmelegebb március 17-én Letenyén volt, 23,4 fokig emelkedett a hőmérséklet. Áprilisban a leghidegebb napon (15-én) szintén Zabaron mínusz 3,8 fokig hűlt le a levegő. A legmagasabb hőmérsékletet április 24-én Tiszaszalkán mérték, 25,8 fokot. Májusban a legalacsonyabb hőmérsékletet 6-án Nyírlugoson mérték, mínusz 1,6 fokig hűlt a levegő. A legmelegebb május 23-án Körösszakálon volt, 31,7 fok.

Az éghajlati szakértő kitért arra is, hogy országos átlagban idén tavasszal mintegy 40 szeles napot rögzítettek, ez nagyjából megfelel a sokéves átlagnak. Megjegyezte, hogy a legerősebb széllökések átlaga 75 kilométer/óra körüli volt, ami viszont meghaladja a sokéves átlagot.

Lakatos Mónika elemzése szerint a Kiskunság középső területein a szokásosnak felét sem érte el a tavaszi csapadék. A Nyírségben a tavaszi normál mennyiség mintegy 70 százaléka hullott le. A déli határ menti területeken viszont az átlag másfélszeresét is meghaladó csapadékot rögzítettek a meteorológusok.

Bonta Imre, az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzési főosztályának vezetője kedden az MTI-vel azt közölte: a legfrissebb 30 napos előrejelzés alapján az átlagosnál kissé hűvösebb május után a sokévi átlaghoz képest júniusban ismét melegebbre lehet számítani. A csapadék országos átlagban várhatóan elmarad az ilyenkor szokásostól. Kiemelte: az Országos Meteorológiai Szolgálat tíz napon túl már csak hőmérsékleti vagy csapadékanomália-előrejelzést készít. "Az a szakmai álláspont, hogy az egy hónapon túli, illetve évszakos számítógépes anomália-előrejelzések beválása egyelőre olyan alacsony, hogy azok legfeljebb kísérleti eredményeknek tekintendők, ezért nem tanácsos rájuk sem gazdasági, sem más döntéseket (például a nyaralás tervezését) alapozni" - tette hozzá a főosztályvezető.