Bemutatkozott az NKA új alelnöke

2014-06-26 12:56:00 superadmin

hírkép

Doncsev András, az NKA új alelnöke szerint az alap nem csak pénzosztó intézet, épp ezért tűzte céljául, hogy az intézmény működése átláthatóbbá váljon, és ezáltal közelebb kerüljön az emberekhez.



A valós kulturális mecenatúra megteremtéséhez szükséges a külföldi minták tanulmányozása, a kulturális sokszínűség támogatása és a fiatal, illetve kezdő alkotói generáció felkarolása-vázolta irányelveit Doncsev. A csütörtöki sajtóreggelin jelen volt L. Simon László, parlamenti államtitkár, az NKA korábbi alelnöke is, aki a törvényváltozás miatt parlamenti képviselőként nem tarthatta meg korábbi posztját, azonban államtitkárként továbbra is a felelős lesz a kultúra bizonyos területeiért. L. Simon méltatta utódját, szerinte Doncsevet egyszerre jellemzi a kultúrával való foglalatoskodáshoz szükséges érzékenység és gyakorlati érzék, épp ezért gyümölcsöző együttműködésre számít a jövőben.

Az államtitkár az újságírói kérdésekre válaszolva kifejtette azt is, hogy a szükséges átalakítások tervezésénél fontos szempont a párhuzamosság kizárása, hiszen a korábbi rendszerekben sokszor nem volt egyértelmű, hogy ki miért és hol pályázhat. A Bethlen Gábor Alap működésével kapcsolatban azonban szükségesnek nevezte a bizonyos fokú párhuzamosságot, mivel az a határon túli  kultúra támogatásával más szempontok mentén nyújt támogatásokat, mint az NKA. A finanszírozási átalakítások korábbi sikeres példájaként említette a filmfinanszírozást (utalva a Fehér Isten cannes-i elismerésére is) és a Magyar Könyv Alapítvány megszüntetését is. A kulturális diplomácia ügyének jövőjéről azt nyilatkozta, hogy bár nem kifejezetten az NKA hatáskörébe tartozik, továbbra is együttműködnek majd a Balassi Intézettel és a Külügyminisztériummal, ahogy azt tették korábban, például a Magyar-Olasz évad kapcsán. 

A sajtótájékoztatón L. Simon Lászlót az általa beterjesztett, reklámadóról szóló törvény kapcsán is faggatták a zsurnaliszták. Az államtitkár nem értett egyet azzal a felvetéssel, mely szerint a törvény nem felel meg eredeti céljának, szerinte ugyanis nincs tökéletes jogszabály, a lehetséges kiskapuk mindig a gyakorlatban derülnek ki, ezért természetesen lehetnek szükséges változtatások benne. Egyetértett ugyanakkor azzal, hogy az új reklámadó "giccsadóként" is felfogható, ezért felmerülhet annak lehetősége, hogy az ebből befolyó forrásokat a minőségi újságírás támogatásra fordítsák. Arra a kérdésre ugyanakkor, hogy mi számít minőségi újságírásnak L. Simon azt felelte: "Ne egy sajtóeseményen definiáljuk a minőségi újságírás fogalmát.", viszont azt mondta, más körülmények között szívesen nyilatkozik majd erről is.