Eddig ötször nullázódott le a Föld élővilága
[szorenyi.p] publikálva: 2011-01-10 00:00:00 | megtekintve: 3268 | Nyomtatás
Fotónkat a Wikimedia Commonsból vettük át
Bolygónk eddig öt nagy tömeges kipusztulást élt meg, a 378 millió évvel ezelőttihez mérhető csapás azonban se előtte, se utána nem történt. De történhet, ha nem vigyázunk a Földre. legalábbis erre intenek a tudósok.
Az a jellegzetes módszer amellyel az új fajok kialakulnak, a két vagy több faj egy közös őstől való eredete hiányzott a Föld történetének ezen ősi időszakából, ez okozhatta a tömeges kihalást - mondja Alycia Stigall, az Ohio Egyetem tudósa, a PLoS ONE-ban megjelent tanulmány egyik szerzője.
Tanulmány az özönfajokról, amelyek megváltoztatják a föld biológiáját.
378 millió évvel ezelőtt a tengerekben nyüzsögtek a hatalmas ragadozó halak és a kisebb életformák. Ekkoriban jelentek meg az első erdők és szárazföldi ökorendszerek is, kialakultak a kétéltűek, akik egyre többet barangoltak a szárazföldön. A legszívósabb özönfajok, melyek legfőbb ütőkártyája a mindenevőség és az új klímához való alkalmazkodás volt, dominánssá váltak, kisöpörve az őshonos fajokat. Ebben az időben az özönfajok annyira gyors szaporodásba kezdtek, hogy nagyon megnehezítették az új fajok kialakulását, a fajképződés elsődleges módja egyszerűen leállt a devon időszakban. A teljes tengeri ökorendszer összeomlott. A zátonyokat formáló korallok megtizedelődtek, 100 millió évet kellett várni az újabb zátonyok megjelenésére. Az óriás halak, trilobiták, szivacsok és karlábúak száma drasztikusan csökkent. A szárazföldiek vették át a terepet.
Stigall szerint a tanulmány fontos, mert az emberi tevékenység rengeteg özönfajt juttatott újra az ökorendszerekbe. Még ha meg tudjuk is állítani az élőhelyek csökkenését, a tény, hogy mindenfelé özönfajokat juttattunk el hosszú felépülést jelent, mert az invázió magas szintje nagy mértékben visszafojtotta a fajképződés ütemét" - összegzett az amerikai tudós.
Galéria:
A kategória további hírei:
Szex kölcsönbe
2. Gondolatrendőrség, műcunami, szupervírus
A világ új fegyverei lehetnek
3. Sexy Airlines repít a fellegekbe
Levetkőznek a stewardessek
Vámpírnász az avaron
5. Férfiképző helyett asszonyképző induljon!
Mi úgyis mindent tudunk
6. Kuvaitban pénzt fognak osztani?
Nem férnek el az aranyrudak
Papp Orsi bemutatkozik
8. A lézerblokkoló használata nem szabálytalan!
A traffipax elhárítható legálisan
Dr. Nagy Levente bemutatkozik
10. Adonisz utódjait akarja feleségként
Szőke Szabolcs bemutatkozik
1. Ime a Facebook-vezér ifjú felesége
Mark Zuckerberg megnősült miután menyasszonya levizsgázott
2. Kövér utasok miatt veszélyben a repülők
77 kilós emberekre tesztelték az üléseket 60 éve
Itthon is kapható lesz az abortusztabletta
4. Gigantikus rágógumi sokkolja Hollandiát
Művészeti iskolások különös alkotása
5. Múmia futamította meg a betörőt
A bűnöző sikolya késztette cselekvésre a szomszédokat
6. A papság előtt is voltak meleg férfiak
Nőként temettek el egy férfit 7500 évvel ezelőtt
7. Nekünk van a legnagyobb péniszünk Európában
Egy különös felmérés hízelgő eredménye
8. Ilyen lesz a választható pornó Angliában
Furcsán korlátoznák az internetes szexet a britek
A náci diktátor vallási őrülete
10. Nem beszélsz klingonul? Elválok!
Mókás angliai válóperek
A felső légutat fenyegető téli-tavaszi veszélyek
Védjük légutunk egészségét a hidegben, fertőzések és pollenáradat idején
Sportlady külföldön