Veszteséges a Dunán sétahajózni
Az időjárás sem segíti a turizmust
[szorenyi.p] publikálva: 2013-09-18 07:39:00 | Nyomtatás
A gyenge infrastruktúra korlátja a versenyképes belvízi hajózás fejlődésének a Dunán, két éve egy hajózási vállalat sem nyereséges a folyamon a kedvezőtlen körülmények miatt - mondta el Petar Margic a Duna Bizottság főigazgatója. A főigazgató szerint a helyzet a Dunán "nem a legjobb", de a bizottságnak kötelessége segíteni a hajózási iparág vállalatait.
Petar Margic elmondta: az elmúlt hónapokban nagy gondot okoztak az időjárási körülmények. Télen több helyen jég volt a Dunán, később folyamatosan változott a vízszint, az áradások alatt túl magas volt, most pedig túl alacsony.
Margic hangsúlyozta, hogy az ülésen résztvevő, a régióban működő 20 hajózási szervezet és cég közül az elmúlt két évben egy sem volt nyereséges. Ez elsődlegesen a nehéz időjárási körülményekkel magyarázható, de szerepe van benne az elmaradott dunai hajózási infrastruktúrának is.
A Duna Bizottság közleménye szerint a tagok megállapították, hogy a vízi utakon a rendszeres karbantartás hiánya volt a felelős a pénzügyi veszteség legnagyobb hányadáért. A közlemény szerint a cseppfolyós gáz használata üzemanyagként viszont növelhetné a költséghatékonyságot, és a környezetet is jobban kímélné.
Peter Margic rámutatott: bár sok ötlet volt már az infrastruktúra fejlesztésére, ebből egy sem valósult meg eddig a dunai hajózásban érdekelt országok részéről. Sok helyen az Európai Unió segítségére várnak, de Margic szerint nem ez a helyes út, cselekedni kell minél hamarabb.
A főigazgató elmondta, hogy az ülésen hivatalos álláspontot vártak a gondokról az érintett hajózási cégektől, akikkel a jövőben is aktív párbeszédet akarnak folytatni. Az adatok birtokában a bizottság most az egyes nemzeti kormányokhoz tud fordulni, és fel tudja hívni figyelmüket a problémákra, szakmai tanácsokat tud adni, és közvetíteni tud a hajózási iparág képviselői és a kormányok között.
A Duna Bizottság nemzetközi kormányközi szervezet, amelynek alapító egyezményét 1948. augusztus 18-án Belgrádban írták alá. A szervezetnek 11 állandó tagja van: Ausztria, Bulgária, Magyarország, Németország, Moldova, Oroszország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Ukrajna, és Horvátország. Székhelye 1954 óta Budapesten van. A bizottság legfőbb döntéshozó szerve a közgyűlés, a bizottság munkáját titkárság segíti.
(Forrás: MTI)
Galéria:
A kategória további hírei:
Egy magyar recepciós mesél
Életveszélyes a túrázás
3. Emeletes ülések a repülőkön
Ez (is) lehet a jövő
Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el
5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap
Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó
Két év tombolás után csak a férj
7. Nádas Tamás barátom emlékére
Lezuhant a műrepülő világbajnok
8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat
A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye
9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket
Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat
Szex kölcsönbe
1. A MÁV szemét továbbra is csípik a graffitik
Állítólag javult a tendencia
Egy időre abba is hagyja most a zenélést
3. Koronaékszer-lakodalomra készülnek Ajakon
Sanyi bácsi túllőtt a célon
4. Ekkora mázlija senkinek sem lehet
Egy nyáron kétszer vált hipergazdaggá
5. Lábát törte Törökországban Katie Price
Egyszerre mindkettőt
6. Kanye West indul az elnökválasztáson
Kim Kardashiannal közösen célozzák meg a Fehér Házat
7. A színész nyakának ugrott az óriáspatkány
Megkergültek a járványban
8. Karanténban a násznép Tolnában
Az anyakönyvvezető sem úszta meg
9. Szülés a villamosmegállóban Budapesten
Rendőrök voltak a bábák
10. Szexbabák a stadion lelátóján
Szabadkozik a koreai klub
Penny továbblépett