4 arannyal taroltak a magyar úszók Londonban

Meglepetésarany a csütörtöki versenynapon

[seifert.p] publikálva: 2016-05-19 21:11:00 | Nyomtatásprint

hírkép

Kapás Boglárka a 800 méteres gyorsúszás döntője után. A sportoló aranyérmet nyert. MTI Fotó: Kovács Anikó

Aranyérmet nyert a Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn, Kapás Boglárka, Hosszú Katinka összeállítású női 4x200 méteres gyorsváltó a Londonban zajló vizes Európa-bajnokság úszóversenyeinek csütörtöki napján.

Kapás Boglárka kezdte meg csütörtökön az aranygyártást. 800 méter gyorson lett első a Londonban zajló vizes Európa-bajnokságon. Az UTE 23 éves versenyzője, aki 2012-ben Debrecenben arany-, két évvel később Berlinben pedig bronzérmes lett ezen a távon, 8:21.40 perces idejével mindössze 19 századdal maradt el saját országos csúcsától.

A magyarok összesen 4 aranyérmet nyertek a csütörtöki napon.

Kapás a táv negyedéig a harmadik helyen tempózott, de féltávnál már az élen haladt. Onnantól kezdve fokozatosan növelte az előnyét, s még hajrában sem tudták megközelíteni.

A mai második

Utána Hosszú Katinka címét megvédve aranyérmet nyert 200 méter vegyesen a Londonban zajló vizes Európa-bajnokságon. A Vasas 27 éves sportolója már pillangón is elsőként fordult, de igazán háton húzott el a mezőnytől, előnyét pedig végig megőrizte, végül 2:07.30 perccel csapott elsőként a célba.

A harmadikat a fiúk hozták

A lányok utána  fiúk következtek. Cseh László arany-, Kenderesi Tamás pedig bronzérmet nyert 200 méter pillangón. A kedden 50 méteren ezüstérmes Cseh a szám világbajnoki címvédőjeként kétséget sem hagyott formája felől, és magabiztos rajt-cél győzelmet aratott. A pályafutása 13. Eb-aranyát megszerző, 30 éves versenyző 1:52.91 perccel csapott elsőként a célba, így mindössze 21 századdal maradt el saját országos csúcsától.

Kenderesi elmaradt az előfutamban elért egyéni legjobbjától, de 1:55.39 perces idejével így is harmadik lett pályafutása első felnőtt világversenyén, ráadásul mindössze négy századdal volt lassabb a második dán Viktor Bromernél.

Csodás magyar váltó

Végül a 4x200-as női gyorsváltó diadalmaskodott Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn, Kapás Boglárka, Hosszú Katinka összeállításban.

Jakabos még harmadik helyen indította Verrasztót, ráadásul 3,5 másodperces hátránnyal a vezető svédek mögött. A magyar staféta második tagja helyezésben nem jött előrébb, de két másodpercet ledolgozott a hátrányból. A 800 méter gyorson szűk két órával korábban aranyérmes Kapás viszont már elsőként "engedte útjára" Hosszút, aki csütörtökön korábban két döntőben is érdekelt volt, egy-egy arany- és ezüstérmet szerezve 200 méter vegyesen és 100 méter háton. A bajai úszó ennek ellenére végig bírta a távot, sőt, eleinte növelte is előnyét, így magabiztosan hozta be a váltót az első helyen 7:51.63 perccel.

Ez volt a magyar úszók hatodik aranyérme a londoni kontinensviadalon, az előző ötből hármat Hosszú nyert 200 és 400 méter vegyesen, továbbá 200 méter háton, illetve egyet-egyet Kapás 800 méter gyorson és Cseh László 200 méter pillangón.

És még két ezüst is

Bohus Richárd 50 méter háton lett második. Ahogy a sprinttávon lenni szokott, teljesen együtt haladt a mezőny, így nüanszok döntöttek a versenyzők között, Bohus végül 24.82 másodperces országos csúccsal alig öt századdal kapott ki a győztes francia Camille Lacourt-tól.

Bohus teljesítményének értékét növeli, hogy bő fél órával korábban a 100 méter gyors elődöntőjében is érdekelt volt, s ott 48.99 másodperccel 12. lett.

Nem mellesleg 100 női háton Hosszú Katinka is szerzett egy ezüstérmet.