Az ország, ahol pamuttal fizetnek

Nem mesebeli királyság, nagyon is létező ország

[Kovacs R.] publikálva: 2015-11-18 17:13:00 | Nyomtatásprint

hírkép

Nem mesebeli királyság, hanem nagyon is létező ország, Kirgizisztán bankjegyei készülnek pamutból. A Globoport.hu tánanézett, Csingiz Ajtmatov írón kívül, mi mindenről híres még ez a közép-ázsiai ország.


Hogy ne csigázzuk a kedélyeket, kezdjük rögtön a pénzzel. A kirgiz szom bankjegyeihez speciális, pamut alapanyagú papírt használnak, amelyet Nagy-Britanniában és Franciaországban gyártanak. Ez állítólag több mint ötezer hajtogatást bír ki elszakadás nélkül, míg a hagyományos pénzpapír csak 80-at. A szom nyomását is külföldön, Franciaországban és Máltán végzik.

Több szempontból is rekordernek számít Kirgizisztán. Például itt található a világ egyik legnagyobb gleccsere. Az Inilcsek gleccser 60 km hosszú. Igaz, a globális felmelegedés miatt rohamosan fogy. Összesen 88 hegylánc szeli át az ország területének több mint 70 százalékát. Kirgizisztán büszkélkedhet még a világ második legnagyobb édesvízi tavával, az Iszik-költ a Kaszpi-tenger előzi meg a sorban.

Itt található a világ legnagyobb diófa erdeje. A több mint 600.000 hektáros terület az Arszlanbob völgyben található 1700 méterrel a tengerszint fölött. A helyiek szerint a dió nem is a görögöktől, hanem a kirgizektől származik. Állítólag amikor keletről hazafelé tartott Nagy Sándor, megállt az Arszlanbob völgyben, ahonnan magával vitte Európába az addig ismeretlen csemegét- írja a globoport.hu.

Eposzukkal sem aprózták el a dolgot a kirgizek. A nemzeti hősükről, Manaszról szóló költemény több mint 500.000 soros.

Más közép-ázsiai országhoz hasonlóan Kirgizisztánban is komoly kultúrája van a teázásnak. A fejenkénti teafogyasztás világranglistáján a kirgizek a 40. helyen állnak.

Jusson eszünkbe Kirgizisztán, amikor az exklávéra keresünk példát. A kirgizisztáni Barak településet teljesen Üzbegisztán veszi körül. A Fergana-völgyben található körülbelül ezer lelkes falut 1991-ben vették körbe üzbég erők és státusza a mai napig tisztázatlan.

A Magyarországon is népszerű Csingiz Ajtmatovon kívül más híresség is született Kirgizisztánban, igaz nem mindegyikük kirgiz állampolgár. Az egykori nehézsúlyú profi ökölvívó, aki ma már Kijev főpolgármestere, Vitalij Klicsko a kirgiz Belovodszkojében látta meg a napvilágot 1971-ben. Akkoriban ugyanis katonai szolgálatot teljesített édesapja az országban.

© vilagszam.hu




Galéria:



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz



A kategória további hírei:


KÖRNYEZETVÉDELEM
Felhőszakadás Budapesten
Újpesten már már tragikus helyzet
PÉNZTÁRCA
Már Romániában is oktat az OTP Bank
Pénzügyi ismeretek 1200 négyzetméteren
ÚTIKÖNYVEK HELYETT
Ön is inkább külföldön dolgozna?
Ilyen az angol munkavállalás
RECIKLI
Lakjon Amerika első plázájában!
Loftlakások kezdőknek

Itt jártunk: Svájc

TOP
PIKÁNS

1. Mi van most az Adrián?

Egy magyar recepciós mesél

2. Ezt most inkább hagyja ki!

Életveszélyes a túrázás

3. Emeletes ülések a repülőkön

Ez (is) lehet a jövő

4. Menjen, amíg nem késő

Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el

5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap

Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó

6. Ilyen az amish szex

Két év tombolás után csak a férj

7. Nádas Tamás barátom emlékére

Lezuhant a műrepülő világbajnok

8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat

A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye

9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket

Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat

10. Ilyen az eszkimószex

Szex kölcsönbe

1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban

Sztárjainkat is utolérte a szerelem

2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian

Hiányzó gyémántok

3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt

Készen állsz?

4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez

Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől

5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy

Elmondjuk, miért!

6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi

Köztük vagy?

7. Jolie keményen megvádolta Pittet

„Történt családon belüli erőszak…”

8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!

Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?

9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár

Nem akárhol buktak le

10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után

A királyi családban sem fenékig tejfel az élet

Műsoraink
2025.05.16. 18:35 Világszám - Inforádió
Nyaralóprogramok gyerekekkel 1.
2025.05.17. 10:05 Világszám - Inforádió
Nyaralás gyerekkel 2.
2025.05.18. 10:35 Világszám - Inforádió
Nyaralóprogramok gyerekekkel 1. ism.
Közösség
Nap lánya

Szépség és kitartás

Szófelhő / Archív
--